Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Katalog stron > Turystyka > Schroniska > Schronisko PTTK Leskowiec

Schronisko PTTK Leskowiec

Kategoria: Schroniska

Dane teleadresowe:

Krzeszów -
Krzeszów 34-206
Telefon: (33) 872 16 94
Strona internetowa: www.leskowiec.pttk.pl

Opis:

Informacje ogólne
Schronisko położone jest pod szczytem Gronia Jana Pawła II (dawniej Jaworzyny - 890 metrów n.p.m.). Góra Leskowiec położona jest w pobliżu. Placówka oferuje 30 miejsc noclegowych.


Oferta schroniska
• bufet
• wyciąg narciarski
• ścieżka dydaktyczna "Szlak ciszy i zadumania" z klasztoru karmelitów w Paśmie Jałowieckim Beskidu Żywieckiego i związana jest z postacią papieża Jana Pawła II
• Jaskinia Komonieckiego
• wodospad na Dusicy
• źródełko „Zimna Woda”
• sztolnia w Targoszowie

Historia
W 1926 roku w Wadowicach powstało Koło Oddziału Babiogórskiego w Żywcu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Pierwszą poważną i jak się okazało bardzo trafną inwestycją wadowickiego Koła była budowa schroniska. Wiosną 1932 roku wykupiono od jednego z gospodarzy ze wsi Targoszów podszczytową część hali na Jaworzynie. W 1933 roku w ciągu zaledwie trzech miesięcy wybudował schronisko cieśla z Targoszowa Jan Bargiel. Koszt budowy wyniósł 12 000 złotych, na które składały się dotacje własne Koła PTT w Wadowicach oraz Zarządu Głównego PTT. Oddział PTT w Żywcu przekazała dla obiektu część wyposażenia ze schroniska na Markowych Szczawinach. Budowę schroniska nadzorował osobiście Czesław Panczakiewicz. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 3 września 1932 roku, a inauguracja pierwszego sezonu narciarskiego niespełna dwa miesiące później - 1 listopada. 3 września 1933 roku poświęcenia schroniska dokonał ks. Edward Zacher, katecheta Karola Wojtyły i przyszłego papieża Jana Pawła II. "Pod szczytem drewniany domek na podmurowaniu, zupełnie prosty i zwyczajny, nie chorujący na stylowość. To było pierwsze w tej części Beskidu Małego schronisko" - tak wspominał swą obecność na otwarciu Władysław Krygowski, działacz PTT. Ponieważ schronisko "pękało w szwach" w 1934 roku dobudowano do niego jadalnię i powiększono kuchnię.


Pierwszym gospodarzem schroniska, od 1932 do 1938 roku był Franciszek Byrski. Po nim przyszedł Jan Targosz z żoną i prowadził go do 1945 roku. W czasie okupacji funkcjonowanie schroniska podlegało bielskiemu towarzystwu "Beskidenverein". Wycofujące się w 1945 roku oddziały Volkssturmu, mające za zadanie spalić schronisko, zostały przez gospodarza tak uraczone bimbrem, że "zapomniały" schroniska podpalić. Nie było to jedyne schronisko w Beskidach uratowane w ten sposób. W 1946 roku krótko gospodarzem schroniska był Stefan Bargiel, a po nim od 1947 roku Jan Rzycki z żoną. W latach 1955-58 schronisko prowadził Wiesław Szafrański z żoną, a po nich przejął je Władysław Korzeń, prowadząc go do 1970 roku. Najdłużej dotąd gospodarzami byli Maria i Kazimierz Malarzowie - do 1996 roku. Od tego roku gospodarzą na Leskowcu Halina i Jan Lizakowie. Obecni gospodarze gruntownie wyremontowali i rozbudowali schronisko, przystosowując go do zwiększającego się w tym rejonie ruchu turystycznego, a obsługę turystów dostosowali do ich również rosnących wymagań.


Dojście
• Przełęcz Kocierska – Potrójna – Leskowiec (szlak czerwony)
• Krzeszów Górny – Leskowiec (szlak czerwony)
• Krzeszów Dąb – Targoszów – Leskowiec (szlak żółty)
• Czartak – Leskowiec (szlak żółty)
• Tarnawa Górna - Leskowiec (szlak niebieski)
• Wadowice – Ponikiew – Leskowiec (szlak niebieski)
• Andrychów – Wapienica – Leskowiec (szlak zielony)


bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wyszukiwarka
Słowo:
Miasto:

Dodaj wpis

Beskidia poleca


edycja wpisu



Powiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość firm w katalogu:2708
Leskowiec, schronisko pttk leskowiec, na Leskowcu, Krzeszów, schroniska PTTK, Beskid Mały, Schroniska, Schronisko PTTK Leskowiec, schronisko, Beskidy katalog firm, katalog firm bielsko, baza firm bielsko, baza danych bielsko, największy katalog firm bielsko, dodaj firmę za darmo, darmowy katalog firm, najlepsze firmy z bielska, Bielsko-Biała, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko praca bielsko
Czas generowania strony: 0.736 s