Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Katalog stron > Turystyka > Schroniska > Schronisko PTTK na Hali Miziowej

Schronisko PTTK na Hali Miziowej

Kategoria: Schroniska

Dane teleadresowe:

Hala Miziowa -
Krzyżowa 34 - 335
Telefon: (33) 488 72 54
Telefon: 784 706 484
Strona internetowa: http://www.halamiziowa.pl

Opis:

Informacje ogólne
W obiekcie znajduje się 90 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4, 5 i wieloosobowych, oraz apartamentach 2 i 4 osobowych

Oferta schroniska
- organizacja spotkań firmowych, konferencji czy szkoleń
- spotkania, imprezy, biesiady góralskie
- restauracja i jadalnia
- bar szybkiej obsługi
- dyżurka GOPR
- wyciągi narciarskie
- sala konferencyjna na 65 osób
Wyposażenie techniczne sali:
Bezprzewodowy Internet
Ekran (2x3m)
Flipchart
Rzutnik multimedialny
Nagłośnienie


Historia
Pierwsze plany budowy schroniska w okolicach Pilska powstały już w 1912. Wybuch I wojny światowej uniemożliwił zrealizowanie tych zamiarów. Dopiero w 1927 oddział babiogórski PTT przygotował projekt; budowa trwała 3 lata (były problemy natury finansowej i konieczne okazało się zaciągnięcie pożyczki) i 20 lipca 1930 uroczyście otwarto nowy obiekt. Był to piętrowy drewniany budynek utrzymany w stylu architektury góralskiej, z przeszkloną werandą, zapewniającą gościom interesujące panoramę Beskidu Żywieckiego. Obiekt był w tamtym czasie uważany za najładniejszy w tej części Beskidów. W 1936 doprowadzono linię telefoniczną i otwarto natryski.
W 1938 dzierżawcą na Hali Miziowej został Albert Rudolf. W czasie okupacji niemieckiej przyjął niemieckie obywatelstwo, a obiekt prowadził pod szyldem bielskiego oddziału Beskidenverein (o budynek toczyła się rywalizacja pomiędzy oddziałem bielskim, a żywieckim). W budynku stacjonował także niewielki oddział niemieckiego wojska, mający zwalczać partyzantów. Obiekt uniknął zniszczenia, choć po odejściu Niemców część wyposażenia została ukradziona przez szabrowników.
Po wojnie ponownie przejęło go PTT i już w 1945 urządziło tam bufet. Wyremontowany budynek krótko cieszył się popularnością wśród górskich wędrowców – 19 marca 1953 wybuchł pożar (podobno od niedopałka turysty), który strawił główny budynek. Ocalały tylko zabudowania gospodarcze - szopa i stajnia. Nie zdecydowano się na odbudowę - w zabudowaniach gospodarczych urządzono tymczasowy bufet i miejsca noclegowe dla 50 osób.
Prowizorka okazała się bardzo trwała - dopiero w 1994 rozpoczęto budowę nowego, dużego obiektu turystycznego, który z racji wyglądu i warunków pełni rolę hotelu górskiego. Nowe schronisko otwarto w październiku 2003, pół wieku po pożarze. W czerwcu 2004 zamknięto stare schronisko i częściowo rozebrano. W pozostałej części starego schronisko urządzono niewielki bufet.


Dojście
  • Sopotnia Wielka (lub Korbielów) - przeł. Przyłopy - Buczynka – Skałka – Hala Miziowa (szlak żółty, czarny, na koncu zielony; 3 godziny)
  • Przełęcz Glinne – Hala Miziowa (szlak czerwony; 2 godziny)
  • Korbielów – Hala Miziowa (szlak żółty; 2 godziny)

Mapa:


bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wyszukiwarka
Słowo:
Miasto:

Dodaj wpis

Beskidia poleca


edycja wpisuPowiadom mnie o nowościach:
Statystyka
Ilość firm w katalogu:2713
schronisko PTTK na Hali Miziowej, schroniska PTTK, schronsika w Beskidzie Żywieckim, Beskid Żywiecki, Hala Miziowa, Krzyżowa, Schroniska, schronisko, Beskidy katalog firm, katalog firm bielsko, baza firm bielsko, baza danych bielsko, największy katalog firm bielsko, dodaj firmę za darmo, darmowy katalog firm, najlepsze firmy z bielska, Bielsko-Biała, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko praca bielsko
Czas generowania strony: 0.624 s